ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟ - وان سرور آکـادمی
ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟
ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟

ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟

انواع فراوانی از ارزهای رمزنگاری ‌‌شده وجود دارند، اما تمام آن‌ها، 6 ویژگی مشترک دارند. این ویژگی‌‌ها، ویژگی‌‌هایی هستند که آن‌ها به منظور نامیده شدن به عنوان یک ارز رمزنگاری‌‌ شده نیاز دارند. برای یادگیری چند کلمه‌‌ی بزرگ آماده شوید!

ارزهای رمزنگاری شده:

دیجیتال هستند: ارز رمزنگاری ‌‌شده، پول دیجیتال (یا واحد پول دیجیتال، این عبارت، همان مفهوم را در بر دارد) است. به این معنی که تنها در رایانه‌‌ها وجود دارد. ارزهای رمزنگاری‌‌ شده، دارای سکه‌‌هایی با یک تصویر از سر ملکه روی آن‌ها یا اسکناس‌‌های کاغذی با جمله “In God we trust” (اشاره به دلار) نوشته ‌‌شده روی آن‌ها نیز نیستند.

همتا به همتا هستند: ارزهای رمزنگاری ‌‌شده، به صورت آنلاین از فرد به فرد منتقل می‌‌شوند.

جهانی هستند: (برای مثال) یک ارز رمزنگاری‌‌ شده برای اسپانیا و یک ارز رمزنگا‌‌ری‌‌ شده دیگر برای چین وجود ندارد. یک ارز رمزنگاری شده، در تمام کشور‌‌ها یکسان است. آن‌ها می‌‌توانند آزادانه بین کشورها و در آن سوی مرزها مورد استفاده قرار گیرند.

رمزگذاری ‌‌شده هستند: هیچ قانونی درباره‌‌ی این که چه کسی می‌‌تواند از ارز رمزنگاری‌‌ شده استفاده کند و برای چه چیزی می‌‌تواند استفاده کند وجود ندارد. از نام‌‌های واقعی برای حساب‌‌های کاربری استفاده نمی‌‌شود. در عوض، به هر کاربر کدهایی داده می‌‌شود. اینجاست که بخش رمزنگاری شده‌‌ی تعریف ارز رمزنگاری شده را درک می‌‌کنیم. Crypto، کلمه‌‌ای لاتین به معنای مخفی است. بنابراین، ارز رمزنگاری‌‌‌‌ شده، به صورت پول مخفی ترجمه می‌‌شود.

غیرمتمرکز هستند: در دنیای ارز رمزنگاری ‌‌شده، هیچ بانکی وجود ندارد. هر فردی، مسئول پول متعلق به خود است و این پول، در یک بانک نگهداری نمی‌‌شود. یک بانک، مرکزی است که افراد بسیاری، پول خود را در آنجا نگهداری می‌‌کنند. ارزهای رمزنگاری ‌‌شده، توسط یک سرور مرکزی مدیریت نمی‌‌شوند، به همین دلیل، می‌گوییم که غیرمتمرکز هستند.

بدون نیاز به اعتمادسازی هستند: روش ساخت ارزهای رمزنگاری ‌‌شده به این معناست که لازم نیست به منظور اجرا کردن آن، به فردی در سیستم اعتماد کنید.

این ایده، بسیار ناملموس است، درست است؟ درک ارز رمزنگاری‌‌ شده مستلزم این است که ابتدا کمی درباره پول معمولی، یعنی چیزی که در جیب‌‌های خود داریم، شناخت پیدا کنیم.

پول معمولی چگونه عمل می‌‌کند؟

پول درون جیب‌‌ها‌‌ی ما، به خودی خود ارزشی ندارد. تنها کاغذ و تکه‌‌هایی از فلز است، درست است؟ ما اجازه داریم که پول درون جیب‌‌های خود را برای معامله‌‌ی کالاها و خدمات استفاده کنیم، زیرا دولت بیان می‌‌کند که ما می‌‌توانیم این کار را انجام دهیم. به این پول، پول فیات گفته می‌‌شود. دلارهای آمریکایی، پوندهای انگلیسی و یوان چینی، ارزهای فیات هستند.

ما می‌‌دانیم که وقتی به فروشگاه مواد غذایی می‌‌رویم، می‌‌توانیم با پول فیات درون جیب‌‌های خود، غذا خریداری کنیم. ما این موضوع را می‌‌دانیم، زیرا ما به چیزی که دولت به ما می‌‌گوید اعتماد داریم.

هنگامی‌‌که پول فیات ما از آنچه که می‌‌توانیم در جیب‌‌های خود نگهداری کنیم بیشتر باشد، یک حساب بانکی باز می‌‌کنیم. برای افتتاح یک حساب بانکی، باید اطلاعات خصوصی خود را به بانک ارائه کنیم. زمانیکه پول ما در بانک است، نمی‌‌توانیم آن را ببینیم، اما می‌‌دانیم که پول ما آنجاست. بنابراین، اساسا ما به بانک اعتماد داریم.

بانک‌‌ها، مثالی از چیزی هستند که آن را یک سیستم واسطه‌‌ی قابل‌‌اعتماد خواهیم نامید. بانک‌‌ها و دولت‌‌ها، شرکت‌‌های واسطه هستند که ما به آن‌ها اعتماد داریم. برای روشن‌‌تر نمودن این مطلب، بیایید یک مثال را بررسی کنیم.

پیتر گرسنه است و پاول مایل است که پرچین وی رنگ آمیزی شود. پاول به بانک می‌‌رود و 10 دلار برداشت می‌‌کند. آنگاه، پاول برای رنگ زدن پرچین خود، 10 دلار به پیتر می‌‌پردازد. پیتر از رنگ زدن پرچین پاول خوشحال است، زیرا او به دولت اعتماد دارد و می‌‌داند که می‌‌تواند یک همبرگر به قیمت 5 دلار خریداری کند. او همبرگر خود را می‌‌خورد و 5 دلار دیگر خود را در بانک قرار می‌‌دهد، زیرا او به بانک برای ایمن نگه داشتن آن اعتماد دارد.

معامله‌‌ی بالا، تنها بین پیتر و پاول است، اما لازم است که برای عملی شدن آن، هر دو به واسطه اعتماد داشته باشند.

یک ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟ سیستم رمز ارز ها چه تفاوتی دارد؟

ارزهای رمزنگاری‌‌ شده، نیازی به بانک‌‌ها و دولت‌‌ها ندارند. کاربران می‌‌توانند به صورت آنلاین و بدون نیاز به اعتماد درباره‌‌ی پول یا اطلاعات خود به یکدیگر یا هر واسطه‌‌ای، به همدیگر پول ارسال کنند.

ارزهای رمزنگاری‌‌ شده، این کار را با ثبت تمام معاملات (مانند معامله‌‌ی بین پیتر و پاول بالا) در یک پایگاه داده‌‌ی مشترک به نام بلاک چین انجام می‌‌دهند. این بلاک چین، در میان هزاران سیستم رایانه‌‌ای قدرتمند به نام گره یا نود به اشتراک گذاشته می‌‌شود.

هر معامله جدید، توسط یک نود تأیید می‌‌شود. اگر بیش از نیمی از نود‌‌ها موافقت کنند که معامله معتبر است، آن معامله به بلاک چین اضافه می‌‌شود. نود‌‌ها، واحد پول جدیدی را برای تأیید معاملات دریافت می‌‌کنند. به این کار، استخراج گفته می‌‌شود. استخراج، اطمینان حاصل می‌‌کند که تنها اطلاعات صحیح به بلاک چین افزوده می‌‌شوند. به محض این که معاملات به آن اضافه می‌‌گردند، نمی‌‌توان آنها را تغییر داد یا حذف کرد.

هنگامیکه از رمز ارز استفاده می‌‌کنید، لازم نیست که نام، آدرس یا تاریخ تولد خود را ارائه دهید. حساب کاربری شما، یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دارد. رمز ارز را مانند حساب کاربری ایمیل خود در نظر بگیرید. کلید عمومی شما، مانند نام کاربری شما و کلید خصوصی شما، مانند رمز عبور شماست. برای دسترسی به حساب کاربری خود، به هر دو نیاز دارید.

کاربران، ناشناس هستند، اما معاملات، ناشناس نیستند. تمام افراد می‌‌توانند کل معاملاتی را که در بلاکچین رخ می‌‌دهند مشاهده کنند، اما نمی‌‌توانند نام‌‌های کاربران پشت هر معامله را مشاهده کنند.

راهنمای جامع رمز ارز ها

حال، اگر یک فرد مبتدی (و همه‌‌ی ما یکی از آن‌ها را می‌‌شناسیم!) از شما بپرسد که “یک ارز رمزنگاری شده چیست؟” به او بگویید که ارز رمزنگاری شده، پول دیجیتال است که می‌‌توانید بدون استفاده از یک بانک، آن را به هر فردی در جهان ارسال کنید. او نیازی به ارائه‌‌ی هیچ اطلاعات شخصی‌‌ برای ایجاد یک معامله ندارد و معاملات، در شبکه‌‌ای که می‌‌تواند به آن اعتماد کند، صورت می‌‌گیرند.

همچنین، شاید آن فرد مبتدی، مایل به دانستن چگونگی شروع به کار ارزهای رمزنگاری شده باشد. مشکلی نیست! به مطالعه‌‌ی این مقاله ادامه دهید و شما قادر خواهید بود به این سؤال پاسخ دهید.

یک ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟ داستان رمز ارز ها

در دهه 1990، افراد بسیاری تلاش کردند که ارزهای رمزنگاری‌‌ شده را ایجاد کنند. DigiCash، HashCash و B-money، نزدیک‌‌ترین‌‌ها به ایجاد ارز رمزنگاری شده بودند. هیچ کدام از آن‌ها، فناوری را کاملا درست به دست نیاورد یا حمایتی را که برای موفقیت به آن نیاز داشت، کسب نکرد.

داستان ارز رمزنگاری شده، عملا با بیت‌‌کوین آغاز می‌شود. بیت کوین، اولین ارز رمزنگاری شده‌‌ واقعی جهان بود و همچنان، مشهورترین ارز رمز است. خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو نامیده می‌‌شود، اما هیچ فردی نمی‌‌داند که او دقیقا کیست! هیچ فردی تا به حال، ساتوشی را به صورت حضوری ملاقات نکرده است. او می‌‌تواند یک مرد، یک زن یا یک گروه از افراد باشد!

در 12 ژانویه سال 2009، بلاک چین بیت کوین آنلاین شد. اولین معامله بیت کوین ، به قیمت 10 BTC (بیت کوین) بود. ساتوشی، آن را به یک برنامه‌‌نویس به نام هال فینی (Hal Finney) ارسال کرد.

تا به حال، ساتوشی، تنها از طریق پیامرسان‌های اینترنتی و در ایمیل‌‌ها صحبت کرده است. در ماه آوریل سال 2011، ساتوشی ناپدید شد. تمام چیزی که از ساتوشی ناکاموتو به جای ماند، بیت کوین و این نام است.

علاقه‌مند کردن مردم نسبت به بیت کوین، 2 سال زمان برد. هنگامیکه آن‌ها شروع به درک کارهایی کردند که بیت کوین می‌‌توانست انجام دهد، محبوبیت بیت کوین، روز به روز افزایش یافت. مردم مشاهده کردند که بیت کوین، تمام آن 6 ویژگی گفته شده را دارد و شروع به خرید و استفاده از آن کردند.

بنابراین، یک ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین، برای چه چیزی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد؟ بیایید درباره‌‌ی یکی از وب‌‌سایت‌‌هایی صحبت کنیم که ابتدا در آنجا، افراد شروع به استفاده از بیت کوین کردند که این کار، به معروف شدن آن کمک کرد!

سایت Silk Road

Silk Road ، یک بازار سیاه آنلاین و مانند یک آمازون یا ebay غیرقانونی بود. این سایت، از بیت‌‌کوین به عنوان واحد پول اصلی تجارت خود استفاده کرد. مشتریان می‌‌توانستند انواع کالاها را با استفاده از بیت کوین و بدون این که کسی هویت آن‌ها را بداند خریداری کنند. بسیاری از این کالاها، مانند مواد مخدر، کالاهای مسروقه و سلاح‌‌ها غیرقانونی بودند. Silk Road ، حتی آگهی‌‌هایی برای قاتلین (assassins) داشت!

در سال 2013 و پس از 2 سال داد وستد Silk Road تعطیل شد. دایره پلیس تجسس (FBI) آمریکا، بیت کوین‌‌هایی به ارزش میلیون‌‌ها دلار را کشف و ضبط کرد و با این کار، بیت کوین را یک عضو بسیار بدنام از جامعه ارز رمزنگاری ‌‌شده کرد!

داستان Silk Road ، بیت کوین را وارد رسانه های سراسر جهان کرد. این رخداد برای بیت کوین هم خوب و هم بد بود. بد بود، زیرا بیت کوین با جرائم آنلاین، ارتباط داده شد و خوب بود، زیرا این اتفاق بیت کوین را به دنیا معرفی کرد. داستان Silk Road ، به جهان نشان داد که بیت کوین مفید است و دارای گروه بزرگی از افراد است که مایل به استفاده از آن هستند (حتی اگر آن‌ها مجرم باشند).

پس از آن، چه اتفاقی رخ داد؟

هنگامیکه بیت کوین در سال 2009 عملیاتی شد، صفر دلار و صفر سنت ارزش داشت. در ماه آوریل سال 2011، می‌‌توانستید 1 بیت کوین را به قیمت 1 دلار دریافت کنید. در 17 دسامبر سال 2017، بیت کوین در بهترین روز خود تاکنون قرار داشت. شما می‌‌توانستید 1 BTC را به قیمت 20.052 دلار خریداری کنید! امروز، در 9 مارس سال 2018، قادرید 1 BTC را به قیمت 8.840 دلار خریداری کنید. بد نیست، درست است؟

بازار ارز رمزنگاری‌‌ شده، بسیار محبوب شده است. صدها ارز رمزنگاری شده‌‌ دیگر، جایگزین بیت کوین در بازار شده‌‌اند. این ارزها، آلتکوین (altcoins) نامیده می‌‌شوند.

آلتکوین‌‌ها مانند بیت کوین از فناوری بلاک چین استفاده می‌‌کنند، اما آن‌ها سعی می‌‌کنند که امور را به صورت متفاوتی انجام دهند. بیایید نگاهی به بهترین رمز ارز های دیگر داشته باشیم:

 • لایتکوین (Litecoin)، بسیار مشابه بیت کوین است، اما سیستم آن، استخراج را برای کاربرانی که رایانه‌‌های قدرتمندی ندارند ساده‌‌تر می‌‌کند.
 • دوج‌‌کوین (Dogecoin)، یک آلتکوین مبتنی بر سرگرمی به همراه یک سگ شیبا اینو (Shiba Inu) به عنوان بخت‌‌آور خود می‌‌باشد. طرفداران دوج‌‌کوین، غالبا از آن برای حمایت از سازمان‌‌ها و فعالیت‌‌های اجتماعی غیرانتفاعی مانند چاه‌‌ها در کنیا و گروه سورتمه‌‌ی جامائیکایی (Jamaican Bobsled Team) استفاده می‌‌کنند.
 • بیت‌‌کوین‌‌کش (Bitcoin cash)، هنگامی ایجاد شد که گروهی از کاربران بیت‌‌کوین با برخی از قوانین بیت‌‌کوین مخالفت کردند و در سال 2017، برای تشکیل واحد پول دیجیتال خاص خود از بیت‌‌کوین جدا شدند. یک انشعاب بزرگ مانند این انشعاب، به عنوان یک هارد فورک (hardfork) شناخته می‌‌شود.

نکته: شما می‌‌توانید یک هارد فورک را مشابه چگونگی عملکرد یک بروزرسانی موبایل تصور کنید. برخی از افراد ترجیح می‌‌دهند که موبایل خود را ارتقاء دهند، در حالیکه برخی از افراد ترجیح می‌‌دهند این کار را انجام ندهند. این موبایل، همچنان همان موبایل است، اما امکانات متفاوتی دارد.

تمام افرادی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌‌کنند، در حال تلاش برای ایجاد ارزهای رمزنگاری‌‌ شده هستند. برخی از افراد، در حال تلاش برای ساخت بلاکچین‌‌هایی بزرگتر و بهتر و قادر به انجام امور بیشتر هستند. معروف‌‌ترین مثال از این بلاکچین‌‌ها، اتریوم (Ethereum) است.

یک ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟ یک رمز ارز، فقط یک ارز رمزنگاری ‌‌شده نیست

خالق اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، مایل به ساخت بلاک چینی بود که پیشرفته‌‌تر از بلاک چین بیت کوین باشد. او خواهان ایجاد پلتفرمی بود که بتواند کاری بیش از تنها یک پول دیجیتال بودن انجام دهد.

اتریوم، امکان ساخت dAppها و ایجاد قراردادهای هوشمند را برای کاربران فراهم می‌‌کند. قراردادهای هوشمند می‌‌توانند انواع معاملات مختلف بسیاری، شامل تبادل رمز ارز ها را هدایت کنند. آن‌ها می‌‌توانند برای هدایت حقوق و دستمزد یک شرکت، توافق اجاره‌‌ی خودروی شما یا حتی خرید یک خانه نیز مورداستفاده قرار گیرند.

نکته: dAppها، مشابه برنامه‌‌های کاربردی معمولی (مانند فیس‌‌بوک، گوگل یا توییتر) هستند، اما روی یک سرور مرکزی اجرا نشده بلکه روی یک بلاک چین اجرا می‌‌شوند.

می‌‌توان به این صورت گفت که اگر بیت کوین، مایل به این باشد که جایگزین برنامه‌‌ی بانکداری آنلاین شما شود، آنگاه اتریوم، خواهان این است که جایگزین تمام برنامه‌‌های دیگر شما شود!

بسیاری از افراد، شیوه‌‌ی کنونی به کارگیری فناوری بلاک چین توسط اتریوم را به عنوان آینده صنعت کریپتو در نظر می‌‌گیرند. اتریوم، رمز ارز پرطرفدار آینده است!

اکنون ما می‌‌دانیم که چگونه به طور کامل به چند سؤال زیر پاسخ دهیم:

 • یک ارز رمزنگاری شده چیست؟
 • چه زمانی ارز رمزنگاری شده ایجاد شد؟
 • ارزهای رمزنگاری شده‌‌ی اصلی موجود کدامند؟

اکنون بیایید سؤال بسیار مهم دیگری را بپرسیم.

آیا رمز ارز ها خوبند؟

نکات مثبت درباره ارزهای رمزنگاری ‌‌شده

 • شفاف است: به این معنی که هر فرد استفاده‌‌کننده از یک بلاک چین ارز رمزنگاری‌‌ شده می‌‌تواند هر تراکنشی را که تا به حال انجام شده است مشاهده کند. شما نیازی به اعتماد به کاربران دیگر ندارید.
 • کنترل شخصی: به این معنی که هر کاربر، مسئول پول متعلق به خود است و هیچ فردی جز کاربر نمی‌‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. رمز ارز ها غیرمتمرکز هستند، بنابراین این امر با ارائه‌‌ی کنترل پول خود به بانک متفاوت است.
 • برای تمام افراد است: رمز ارز ها، پذیرای تمام افراد جهان هستند. بانک‌‌ها قوانینی دارند درباره این که چه کسی می‌‌تواند یک حساب داشته باشد، اما ارزهای رمزنگاری شده، چنین قوانینی ندارند. 2 میلیارد نفر در سراسر جهان وجود دارند که دسترسی کامل به حساب‌‌های بانکی ندارند!
 • سریع است: یک معامله بیت کوین، حدود یک ساعت زمان می‌‌برد، اگرچه می‌‌تواند به کوتاهی 10 دقیقه هم باشد. در اکثر بانک‌‌ها، یک انتقال بانکی بین‌‌المللی می‌‌تواند 1 تا 5 روز زمان ببرد.
 • امن است: یک شبکه بلاک چین ارز رمزنگاری‌‌ شده، در بیش از هزاران رایانه گسترش یافته ‌‌است که این امر، هک شدن آن‌ها را تقریبا غیرممکن می‌‌سازد.

چند نکته منفی درباره رمز ارز ها

 • می‌‌تواند ناپایدار باشد: پیش از آن که هر فردی شروع به استفاده از ارزهای رمزنگاری‌‌ شده کند، آن‌ها باید محبوب‌‌تر شوند. ارزهای فیات، نیازی به معروف بودن ندارند، زیرا توسط دولت حمایت می‌‌شوند. اگر ارز رمزنگاری شده متعلق به شما از رونق بیافتد، شاید قادر به استفاده از آن نباشید.
 • اگر آن را از دست دهید، برای همیشه از دست رفته است: اگر ارز رمزنگار‌‌ی شده  شما، از دست برود، یا کلید خصوصی خود را گم کنید، نمی‌‌توانید آن را بازگردانید. شما نمی‌‌توانید برای اعتراض کردن با بیت‌‌کوین تماس بگیرید. به یاد داشته باشید! بیت‌‌کوین، یک بانک نیست.
 • مجرمان، آن را دوست دارند: اگر شما یک مجرم هستید، آنگاه این نکته، احتمالا نکته‌‌ی بدی نیست، اما برای باقی افراد، نکته‌‌ی بدی است! حساب‌‌های ارز رمزنگاری شده مخفی هستند. بنابراین، افراد می‌‌توانند از آن‌ها برای تبهکاری استفاده کنند. اگر افراد مشاهده کنند که مجرمان و تروریست‌‌ها از آن استفاده می‌‌نمایند، شاید مایل به استفاده از آن برای خود نباشند.

پیش از آن که راهنمای خود درباره‌‌ی ارز رمزنگاری شده را به پایان برسانیم، بیایید یک سؤال دیگر بپرسیم.

یک ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟ و چگونه می‌‌تواند جهان را تغییر دهد؟

در زندگی، ما باید درباره کسی که به او اعتماد می‌‌کنیم، بسیار محتاط باشیم. اکثر افراد، تنها واقعا به خانواده و دوستان خود اعتماد می‌‌کنند. ما اطلاعات شخصی خود را به یک غریبه در خیابان ارائه نخواهیم کرد، زیرا به او اعتماد نداریم. با این وجود، این کار دقیقا همان کاری است که ما هر بار که یک حساب بانکی افتتاح می‌‌کنیم یا برای چیزی به صورت آنلاین پرداخت می‌‌کنیم، انجام می‌‌دهیم.

شاید اکثر اوقات ما قادر باشیم که به بانک‌‌ها، دولت‌‌ها و واسطه‌‌های دیگر اعتماد کنیم، اما نمی‌‌توانیم همیشه به آن‌ها اعتماد کنیم.

در سال 2008، اقتصاد جهان سقوط کرد. بانک‌‌ها، پولی را که با اعتماد مردم در اختیارشان قرار داشت، به صورت بسیار نامناسبی استفاده کرده بودند. دولت‌‌های جهان نمی‌‌توانستند از نابود شدن پول میلیون‌‌ها نفر جلوگیری کنند.

در سال 2008، اتفاق دیگری نیز در حال رخ دادن بود: تولد بیت کوین. آیا این اتفاق تصادفی بود؟ گمان نمی‌‌کنیم.

رمز ارز ها، قدرتی را که بانک‌‌ها و دولت‌‌ها بر زندگی‌‌ ما دارند حذف می‌‌کنند. آن‌ها، این قدرت را به ما باز می‌‌گردانند. همچنین، آن‌ها به تمام افرادی که از سیستم بانکداری مدرن محروم شده‌‌اند، امید می‌‌دهند.

به این موضوع بیندیشید که ارزهای رمزنگاری ‌‌شده چه امکاناتی را می‌‌توانند برای کشورهایی مانند افغانستان به ارمغان بیاورند. تنها 10% از بزرگسالان حساب‌‌های بانکی دارند و این حساب‌‌ها غالبا توسط مردها کنترل می‌‌شوند. یک ارز رمزنگاری ‌‌شده برای یک زن افغانی چیست؟ آزادی.

سوریه، یمن و لیبی، در وضعیت جنگ داخلی هستند. تصور کنید که قادرید به صورت مستقیم به مردم این کشورها کمک ارسال کنید. یک ارز رمزنگاری‌‌ شده برای یک سوریه‌‌ای چیست؟ راه ارتباطی‌‌ با باقی جهان و افرادی که مایل به کمک کردن هستند.

یکی از راه های سرمایه گذاری در ارز های رمزنگاری شده ترید کردن آن است.

در نهایت

هنگامیکه ما سؤال‌‌هایی مانند این که “یک رمز ارز چیست؟” می‌‌پرسیم، واقعا در حال پرسش این هستیم که “یک رمز ارز برای من چه کاری انجام خواهد داد؟”. پاسخ این است که ارز رمزنگاری ‌‌شده، شما را مدیر پولتان می‌کند. ارز رمزنگاری ‌‌شده، شما را بخشی از خانواده جهانی‌‌ خواهد کرد که در آن آزادانه با آن سوی مرزها تجارت می‌کنید و می‌‌تواند جهان را برای همه ما تبدیل به مکانی بهتر برای زندگی کند.

Rate this post